Kenan k?l??aslan

  • Baca Hesabı
  • Sürtünme Kaybı
  • Diferansiyel Denklem
  • Denklem Çözümü
lisp

Lisp Nedir?

AutoLISP parantezler dili diye de bilinen LISP (List Processor) programlama dilinin, Autodesk tarafından Autocad için özel fonksiyonlar eklenmiş bir alt sürümüdür. Standart LISP fonksiyonlarının yanı sıra karmaşık Autocad işlevlerini yerine getirebilecek fonksiyonlarla güçlendirilmiştir. LISP programlama dili yapay zeka çalışmaları için geliştirilen, liste fonksiyonları güçlü bir dildir ve bir yorumlayıcıya ihtiyaç duyar. Autlisp'in yorumlayıcısı Autocad içinde gömülü olarak gelir.

AutoCAD 2.0 sürümünden beri Autocad'in özelleştirilmesi için kullanılan AutoLISP dili, başlarda profesyonel Autocad eklentileri yapmak için idealdi. Ancak Autocad 11 ile birlikte gelen yeni grafik arayüzler ve ObjectARX gibi C++ ile programlanabilme özelliği AutoLISP'i daha çok bir script dili haline getirdi.

 

Her şeye rağmen AutoLISP, Autocad nesnelerini, veri tablolarını ve komutlarını yönetebilen oldukça gelişmiş bir Autocad programlama aracıdır. Autocad'in içinde gömülü olarak gelen Visual LISP editörü ile, ofis içi otomasyonlarınız için ideal bir dildir.

Basit Bir LISP programı

  (defun ilkFonksiyonum()
    (princ "Merhaba Dünya")
    (princ)
   ) 

Görüldüğü gibi Lisp programında bol miktarda parantez vardır.

beyaz_sayfa_en_alt_oval

Dökümanlar    Ürün ve Hizmetler    Hesaplamalar    Birim Çevir    Referanslar    İletişim

Boru Hesapları    Baca Hesapları    Havalandırma Kanalı    Soğutma, Klima    Denklem Çözümleri    Matematik Formülleri

Yer Kaloriferi Hesabı (Muhsoft)

Kenan KILIÇASLAN 2012© Tüm Hakları Saklıdır.       Designed by Nuit                                                  English